GSL vs the World 2018 -äänestys
Lähetetty: 16 Heinä 2018, 10:13
Blizzard järjestää GSL vs the World -turnauksen elokuun 2.-5. päivä Etelä-Koreassa. Turnauksessa Korean ja WCS-sarjojen pelaajat kohtaavat yksilö- ja joukkuekisassa. Yhdeksän pelaajaa on kutsuttu mukaan WCS-pisteiden perusteella, mutta mukaan mahtuu vielä seitsemän, jotka valitaan yleisöäänestyksellä. WCS-pistekuningas Joona "Serral" Sotala on kutsuttujen joukossa.
GSL vs the World järjestettiin ensimmäistä kertaa viime vuonna samaan aikaan. Tuolloin yksilökisassa voiton vei Lee "INnoVation" Shin Hyung ja joukkuekisassa Korean joukkue nöyryytti muun maailman pelaajia 7-1 tuloksella. Myös Serral oli mukana, mutta kisa jäi hänen osaltaan lyhyeksi tappion tullessa heti ensimmäisellä kierroksella "ByuN" Hyun Woon toimesta.
Kutsutut pelaajat
Äänestys ja ehdokkaat
Äänestyksiä on kaksi, toinen GSL-pelaajille ja toinen WCS-pelaajille. Lisäksi äänestykset on pilkottu roduittain, joten kummastakin sarjasta läpi pääsee kunkin rodun eniten ääniä saanut pelaaja. Ehdokkaiksi on valittu jokaisesta rodusta kuusi eniten WCS-pisteitä kerännyttä pelaajaa, jotka jäivät kutsujen ulkopuolelle.
Äänestys tapahtuu TeamLiquid.net-sivulla. Äänestämistä varten on luotava tunnus. Äänestysaikaa on tiistaihin 17. heinäkuuta klo 22:00 asti.
GSL-ehdokkaat
WCS-ehdokkaat
Päivitys 18.7.2018 20:00
Äänestyksen tulokset ovat nyt ratkenneet. Yleisö äänesti GSL-pelaajista mukaan Zestin, INnoVationin, Darkin ja soOn. WCS-pelaajista puolestaan mukaan pääsivät Kelazhur, Has ja Scarlett.
GSL vs the World järjestettiin ensimmäistä kertaa viime vuonna samaan aikaan. Tuolloin yksilökisassa voiton vei Lee "INnoVation" Shin Hyung ja joukkuekisassa Korean joukkue nöyryytti muun maailman pelaajia 7-1 tuloksella. Myös Serral oli mukana, mutta kisa jäi hänen osaltaan lyhyeksi tappion tullessa heti ensimmäisellä kierroksella "ByuN" Hyun Woon toimesta.
Kutsutut pelaajat
GSL
Maru - Cho Seong Ju
Rogue - Lee Byung Ryul
Classic Kim Doh Woo
Stats - Kim Dae Yeob
Maru - Cho Seong Ju
Rogue - Lee Byung Ryul
Classic Kim Doh Woo
Stats - Kim Dae Yeob
WCS
Serral - Joona Sotala
SpeCial - Juan Lopez
Neeb - Alex Sunderhaft
ShoWTimE - Tobias Seiber
Serral - Joona Sotala
SpeCial - Juan Lopez
Neeb - Alex Sunderhaft
ShoWTimE - Tobias Seiber
Kiinan kutsu
Cyan - Huang Min
Cyan - Huang Min
Äänestys ja ehdokkaat
Äänestyksiä on kaksi, toinen GSL-pelaajille ja toinen WCS-pelaajille. Lisäksi äänestykset on pilkottu roduittain, joten kummastakin sarjasta läpi pääsee kunkin rodun eniten ääniä saanut pelaaja. Ehdokkaiksi on valittu jokaisesta rodusta kuusi eniten WCS-pisteitä kerännyttä pelaajaa, jotka jäivät kutsujen ulkopuolelle.
Äänestys tapahtuu TeamLiquid.net-sivulla. Äänestämistä varten on luotava tunnus. Äänestysaikaa on tiistaihin 17. heinäkuuta klo 22:00 asti.
GSL-ehdokkaat
Terran
TY - Jun Tae Yang
GuMiho - Koh Byung Jae
INnoVation - Lee Shin Hyung
ByuN - Byun Hyun Woo
aLive - Han Lee Seok
Bunny - Lee Jae Sun
TY - Jun Tae Yang
GuMiho - Koh Byung Jae
INnoVation - Lee Shin Hyung
ByuN - Byun Hyun Woo
aLive - Han Lee Seok
Bunny - Lee Jae Sun
Protoss
Zest - Joo Sung Wook
Dear - Baek Dong Jun
sOs - Kim Yoo Jin
Trap - Cho Sung Ho
herO - Kim Joon Ho
Patience - Jo Ji Hyun
Zest - Joo Sung Wook
Dear - Baek Dong Jun
sOs - Kim Yoo Jin
Trap - Cho Sung Ho
herO - Kim Joon Ho
Patience - Jo Ji Hyun
Zerg
Dark - Park Ryung Woo
soO - Eo Yoon Su
Solar - Kang Min Soo
Impact - Kim Joon Hyuk
Leenock - Lee Dong Nyoung
Losira - Hwang Kang Ho
Äänestä GSL-pelaajia TeamLiquid.net-sivustolla.Dark - Park Ryung Woo
soO - Eo Yoon Su
Solar - Kang Min Soo
Impact - Kim Joon Hyuk
Leenock - Lee Dong Nyoung
Losira - Hwang Kang Ho
WCS-ehdokkaat
Terran
HeRoMaRinE - Gabriel Segat
Kelazhur - Diego Schwimer
uThermal - Marc Schlappi
Seither - Sheldon Barrow
MaSa - Maru Kim
ExpecT - Wu Tsung Yen
HeRoMaRinE - Gabriel Segat
Kelazhur - Diego Schwimer
uThermal - Marc Schlappi
Seither - Sheldon Barrow
MaSa - Maru Kim
ExpecT - Wu Tsung Yen
Protoss
MaNa - Grzegorz Komincz
Nice - Huang Yu Shiang
Has - Ke Yu Feng
DnS - Adrien Bouet
Probe - Sean Kempen
PtitDrogo - Théo Freydière
MaNa - Grzegorz Komincz
Nice - Huang Yu Shiang
Has - Ke Yu Feng
DnS - Adrien Bouet
Probe - Sean Kempen
PtitDrogo - Théo Freydière
Zerg
Elazer - Mikołaj Ogonowski
Nerchio - Artur Bloch
Snute - Jens Aasgaard
TRUE - Bang Tae Soo
Lambo - Julian Brosig
Scarlett - Sasha Hostyn
Äänestä WCS-pelaajia TeamLiquid.net-sivustolla.Elazer - Mikołaj Ogonowski
Nerchio - Artur Bloch
Snute - Jens Aasgaard
TRUE - Bang Tae Soo
Lambo - Julian Brosig
Scarlett - Sasha Hostyn
Päivitys 18.7.2018 20:00
Äänestyksen tulokset ovat nyt ratkenneet. Yleisö äänesti GSL-pelaajista mukaan Zestin, INnoVationin, Darkin ja soOn. WCS-pelaajista puolestaan mukaan pääsivät Kelazhur, Has ja Scarlett.